Bölgesel Zayıflama

Kavitasyon ile bölgesel incelme yönteminde ses dalgaları yani ultrason dalgaları kullanılmaktadır. Ultrasonik ses dalgaları istenen alana 30 dakika süreyle cilt üzerinden uygulanır. Cilt üzerinden uygulanan bu dalgalar yağ dokunun yoğunluğuna uygun hazırlanmıştır. Damar sistemine ve iç organlara kesinlikle zarar vermez.
Kavitasyon ile bölgesel incelme işleminde ses dalgaları uygulanan alanda enerjiye dönüşerek, yağ dokuyu hücresel temelde parçalar. Hücreler parçalanınca vücudumuzdaki alyuvarlar bu alana gider ve hücre artıklarını ve yağları buradan alırlar. Karaciğer ve böbrek yoluyla ve bir miktarda başka mekanizmaları çalıştırarak vücuttan yağlar atılır ya da yakılır.
Kavitasyon ile bölgesel incelme uygulaması en çok yağ birikiminin olduğu alanlarda tercih edilmektedir. Bu alanlar vücudumuzda göbek, basen, bel, bacak ve üst kol bölgeleridir. Bu bölgelerdeki yağ dokunun kalınlığı diğer alanlardan her zaman daha fazladır. Vücudumuzda yağ dokunun en önemli deposu cilt altıdır. Kavitasyon uygulamalarında hedef cilt altındaki yağ dokusudur.
Kavitasyon ile bölgesel incelme girişimsel yani cerrahi bir işlem olmadığından uygulama sonrası işinize dönmenizde sakınca yoktur. Kavitasyon ile bölgesel incelme işleminde cilde sadece ultrason jeli sürülür. Kavitasyon işlemi bir bölge için 30 dakika kadar sürmektedir. Uygulama tamamen acısızdır. Ciltte kızarma morarma görülmez. Sadece ultrason dalgasının sesi kulakta hafif hissedilir. Tamamen zararsızdır ve işlem sonrası kendiliğinden geçer.
Kavitasyon uygulamaları ortalama 6 seanstan az olmamak koşuluyla haftada bir uygulama şeklinde yapılmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrasında ölçüm mezura ile alınmaktadır. Sonuçlar uygulanan bölgeye, yağ yapınıza bu süreçte yaptığınız yağ atılımına göre değişir.
İşlem sonrası beklenen çevresel incelme 1 ile 4 beden arasında değişir. Santimetre cinsinden ise 2–12 cm. bir incelme beklenir.

LENF DRENAJ

Zamanla birçok insan ödem(vücutta su birikmesi) oluşur.Vücuda dışarıdan basınç ile masaj yapan cihazlar sayesinde lenfatik ve venöz dolaşım uyarılır. Birçok hastalıklar sebebiyle vücutta oluşan ödemin atılmasında, selülit tedavisinde, bölgesel zayıflama ve vücut sıkılaştırma programlarının etkinliğini arttıran bir yöntemdir.

Lenf drenaj Kimlere Uygulanabilir?

Aşırı derecede dolaşım bozukluğu olanlar ve ileri derecede dolaşım bozukluğu sorunu yaratan rahatsızlığı olanlar dışındaki herkese uygulanabilir.

LENF DRENAJ HAKKINDA BİLGİ

Lenf drenaj yöntemi lenf sisteminde oluşmuş tıkanıklıkları açmayı amaçlayan bir sistemdir. Lenf drenaj metodu ile lenf sıvısının serbest akımı sağlanmaktadır,uygun diyet ve egzersiz programı ile oluşan ağırlık kaybı sonucunda vücut sıkılaşmakta ve vücutta biriken sıvı ve toksinlerin atılımı sağlanmaktadır.
Lenf ya da Akkan, akyuvar içeren, kan plazmasına benzeyen renksiz sıvıdır. Başka bir anlatımla lenf damarları içerisinde dolaşan, kan plazması ve lenf proteinlerinden oluşan dolaşım sıvısıdır.
Lenf drenajı adı verilen masaj uygulamasının temelinde, kan dolaşımının önemli bir parçası olan lenf dolaşımının metabolizma hızını artırması, ciltteki ve deri altı yağ tabakalarında kilolara neden olan toksinlerin vücut dışına atılması ve de kan dolaşımı sayesinde daha fazla oksijenin dokulara ulaşması yatmaktadır. Bu bakımdan özellikle cilde yakın bölgelerdeki yağ dokularını eritmek için lenf drenajı yöntemi kullanılmaktadır.

Lenf Drenaj uygulamaları, Karın, bacak ve kol manşetleri ile tüm vücuttaki lenf sisteminin etkin bir biçimde drenajı sağlanmakta, ödemler çözülmekte, kan dolaşımı artmakta ve lenf kanallarındaki metabolitler vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Ayak uçlarından boyuna kadar uygulanan masaj tekniği sayesinde kan dolaşımı harekete geçerek vücutta tutulan sıvı ve toksinlerin idrar yoluyla atılması sağlanır.

Manuel lenf drenaj masajı, lenf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akışının sağlanması tekniğine dayanıyor. Sinir sistemine etki ederek ağrıları azaltıyor ve derin rahatlık sağlıyor. Lenf drenaj masajının en önemli özelliği, vücutta bölgesel kilo ve selülite yol açan ödem ile toksinlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlamasıdır. Diğer masajlardan ayrılan en önemli farkı, hiçbir ürün kullanılmadan yapılması veya kişinin arzusuna göre selülit giderici yağlar eşliğinde de uygulanıyor olabilmesidir. Bu masaj yöntemi, diğer masajlara oranla çok daha hafif, monoton ve tekrar eden hareketlerden oluşuyor. Bu masajı, vücudun uç noktalarından kalbe doğru, lenf akışını takip ederek tek yönlü yapmaktayız. Ayrıca masaj sonrasında diğer masajlardan farklı olarak, ciltte kızarıklık ve kan dolaşımının hızlanması durumu oluşmaz.
yapılan lenf drenaj masajlarında uygulama devam ettikçe dolaşım normal halini alır vücut yapısı daha incelir ve sıkılaşır.

Lenf Drenaj cihazı hangi şartlarda kullanılabilir?

-Gevşemiş kas ve vücut sarkıklarının giderilmesinde.
-Doğumdan sonra oluşan varis, ödem (su toplanması) ve sarkıklıklarda.
-Kilo probleminde.
-Selülit probleminde.
-Lenf akımının düzenlenmesinde kullanılabilir.

 

RADYO FREKANS

Radyofrekans ısı kontrollü zayıflama yöntemidir.
Nasıl çalışır?
Radyo dalgaları vücuttaki su molekülleri ile iyonlarını (sodyum-potasyum-kalsiyum-magnezyum) harekete geçirir. Bunların hareketlenmesine bağlı olarak enerji açığa çıkar ve bölge ısınır.

Amaç nedir?
Amaç ısıtılan(tedavi edilen bölge) bölgenin ısısının 41-43 dereceye çıkartmaktır(normalde vücut ısısı 36-37 derecedir). Cilt ısısı bu noktaya geldiğinde, cilt altı bölgedeki ısı 50-55 dereceye tekabül eder. Bu ısı vücuda herhangi bir tahribat ya da zarar vermez.

 

Etkileri nelerdir?

Radyofrekans yöntemi ile bölgesel tedavinin 3 etkisi vardır.

 

1.Etki : Temel Mekanizma : Radyofrekans su içeren bütün dokuları kontrollü bir şekilde çok derin dokulara geçmesine (veya iletilmesine) yol açmadan ısıtmakta. Çünkü Radyofrekans hücrelerdeki su moleküllerini harekete geçirmektedir. Bu teknoloji ile su düzeyi çok yüksek olan yağ hücrelerine ulaşılabilmektedir. Yani yağ dokusunu eritebilmektedir.
Tedavi sırasında ısınan bölgede yağ hücrelerinin duvarları parçalanır, yağlar erimeye başlar.Eriyen yağlar dolaşımın artmasına bağlı olarak kan ve lenf yolu ile emilir ve vücuttan atılır.

 

2.Etki : Yaşlanmış ve yıpranmış Kollajen doku parçalanır ve ölür. Bunların yerine vücut yeni kollajen üretimine başlar.

 

3. Etki : Vücutta sıkılığı, gerginliği sağlayan dokuya bağ dokusu denir.Bu dokuyu oluşturan hücreler ise fibroblast hücreleridir.Oluşan ısı ile fibroblast aktivasyonu hızlanır.

Sonuç

 

Yağların erimesi,kollajenlerin çoğalması ve bağ dokusunun yenilenmesi ile incelme,zayıflama,selülitlerin yok olması,toparlanma,sarkıkların giderilmesi,kırışıklıkların yok olması sonucu doğar.

Isı nasıl kontrol edilir?
Özel olarak imal edilmiş infrared termometre ile ölçülür.Tedavi süresince ısı sürekli ölçülür.
Hangi bölgelerde uygulama, hangi başlık ile yapılır?

 

Cihazda iki başlık vardır.Bipolar ve Unipolar.Bipolar başlıkla yüz uygulamaları,Unipolar başlık ile vücut uygulamaları yapılır.

 

Bipolar ve Unipolar başlık nedir?
Bipolar Başlık : Bipolar cihazların tedavisinde derinlik az olur.(6 mm derinlik) Bu yüzden yüzde ve ince,hassas bölgelerde uygulama bipolar ile yapılır.

 

Unipoalr Başlık : Unipolar cihazların tedavisinde derinlik 22 mm.dir.Bu da ısının hipodermis tabakasına(yağ tabakası) ulaşmasını sağlar.Derin doku tedavisi yapılarak kullanılır.Diğerlerinden farklı olarak geri dönüş elektrotu olmadığından dalga ışınsal şekilde yayılarak tüm bölgeyi homojen bir şekilde ısıtır.

 

Tedavi Süresi ?
En küçük bölge için 15-30 dakika (örnek: yüz) bacaklar ve kalça için 45-60 dakika,göbek ve basenler için 20-25 dakikadır.

 

Uygulama acı vermekte midir?
Bu sistemin uygulanması sırasında kontrollü bir şekilde cildin ısıtılmasının yanı sıra cihazın uygulama başlığının taşıdığı cooling (soğutma) sistemi uygulamayı acısız tamamlanmasını sağlamaktadır.

 

Tedavide cilt renginin koyu olması bir sakınca mıdır?
Radyofrekans teknolojisini içeren Accent, renk körü bir sistemdir. Yani hiçbir cilt tipi için sakınca teşkil etmemektedir. Bu nedenle yazın bronzlaşmayı getiren koşullarda bile tedaviye devam edilebilmektedir.

 

Tedavi aralığı?
En kısa tedavi aralığı 2 hafta,en uzun tedavi aralığı 4 haftadır.Buna kişinin durumuna göre karar verilir.Toplam seanslar ortalama 6 seanstır.

 

Kimlere uygulanamaz?
Tedavi edilmeyen ya da edilemeyen hastalıklar
(Parkinson,ms,epilepsi,kanser-cilt kanseri vb.),hamilelik,kalp pili olanlar ve vücudunda büyük metal protez bulunanlara uygulanamaz.

 

Tedaviden nasıl sonuçlar beklemeliyiz?
Doğal olarak uygulama sonraki etkiler, her türlü tedavide olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Tedaviden hemen sonraki süreçte deride hafif bir kızarma ve gerginleşme gözlenmektedir. Bu etki ise çok hızlı bir şekilde yok olmaktadır ve günlük faaliyetlere çok rahat bir şekilde devam edilebilmektedir.

 

Günlük hayata etkisi nedir?
Sadece uygulama sırasında sıcaklık hissedilir.Günlük hayatı etkilemez.

LİPOLİZ İĞNESİ

Lipoliz, Avrupa ve Amerika’da oldukça yaygın şekilde kullanılan etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Uygun hasta seçildiğinde liposuctiona yakın sonuçlar aldığından oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Kullanılan madde, soyadan elde edilen fosfatidil kolindir. Fosfatidilkolin, soya lesitininin ana unsurunu oluşturur. Lesitin, yağları parçalayan doğal bir enzimdir. Dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde, kolesterol düşürücü ve karaciğeri koruyucu etkisinden dolayı uzun yıllar kullanılmıştır. Son yıllarda ise istenmeyen bölgesel yağ birikimlerinin azalmasında ve selülitlerin tedavi edilmesinde enjekte edilerek kullanılmaktadır. Sağlıklı 18-75 yaşları arasında bulunan, kilolu, bölgesel zayıflamak isteyen, selülitli, çene altı genişlemesi bulunan veya göz torbaları bulunan erkek ve kadınlar aday kimselerdir.

Çoğu yönteme göre de daha Zarinnadir. Bunun sebebi; Genel anestezi verilmesine gerek yok Uygulama sırasında ve sonrasında hafif sızı Kısa bir dönem sonrası etkilerin görülmesi Yağ aldırma yöntemlerinin hepsinden çok daha ucuz Uygulama sonrası normal aktivitelere hemen başlanması Enjeksiyon sonrası bandaj, dikiş ve morarma olmaması Etkisini yağ hücresinin zarının alışkanlığının ve geçirgenliğini artırarak gösterir. Lipidik bileşimin hücre dışına çıkışını kolaylaştırır. Sonuçta yağ hücresini normal boyutlara getirerek hatta yağ hücresini yok ederek etkisini gösterir. Yani fosfatidilkolin yağ hücrelerindeki yağ birikimlerini parçalar ve eritir. Leisitin ve fosfatidil kolin, vücudumuzda yağları parçalamaktan sorumlu olan, safra kesesi tarafından yapılan safranın içinde bulunmaktadır. Bu, tedavinin neden yan etkisi olmadığı konusunu açıklar. Çünkü vücudunuz bu işlemleri her zaman zaten yapmaktadır. Lipoliz tedavisinin avantajı direkt olarak hedef seçilen vücut bölgesindeki yağ dokunun içine enjekte edilmesidir. Böylelikle yağ eritici etkisi hızlanır. Uygulanacak bölge lokal olarak anestezik bir krem ile gerekirse anestezi edilir. Ardından dezenfekte edildikten sonra, enjekte edilecek yerler belirlenir. İnce tek kullanımlık iğbe ile belirlenen noktalara ürün verilir. Enjeksiyon sonrası masaj yapılarak verilen ürün eşit oranda dağılması sağlanır. Bu aynı zamanda sonradan görülecek ağrıları da azaltır. Eriyen yağ vücuttan 2 hafta içinde ter, idrar ve dışkı ile uzaklaştırılır. Açığa çıkan yağ asitleri egzersiz ve diyet ile su ve karbondioksit olarak vücuttan atılır. 2 haftanın sonunda, uygulanan vücut alanında incelmeler başlar. Şüphesiz başarı, yapılan yerin fazlalığına ve kullanılan ilacın miktarına bağlıdır. Enjeksiyon belirli aralıklarla içine katılan ek ajanlara bağlı olarak tespit edilen yerlere uygulanır. Etkiyi gözlemleyerek 4-6 hafta aralıklarla uygulama yapılmalıdır. Çok sık uygulamalarda sonuçta total yağ kaybı ortaya çıkabilir. Yüksek doz uygulamalarda ani yağ kaybına bağlı şekilsel deformiteler meydana gelebilir. Çünkü etkinin üçüncü haftadan sonra görülmeye başlandığı, giderek pik yapıp 6 haftadan sonra devam ettiği gözlemlenmiştir. Asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkündür. Bu süreden sonra hastalar, incelmenin çevreden de fark edildiğini gözlemler. Seans sayısı 4- 8 olarak planlanmakla birlikte bunu belirleyen, kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin büyüklüğüdür. Bir seansta uygulanacak doz miktarı bellidir. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, morarma, şişme, hassasiyet ve ısı artışı oluşabilir. Morarma diğer morarmalardan farklı olarak oldukça hızlı bir şekilde bir hafta içinde kaybolur. Hassasiyet azalarak devam eder. Erimenin devam ettiğini, ısı artışını takip ederekten tespit etmek mümkündür. Enjeksiyon sonrası bazen 1-2 gün süren hafif bir hassasiyet olur. Daha sonra yağların erimesine bağlı hafif bir ödem ve ardından çekilme evresi başlar. Seans sonrası yaklaşık 4-6 saat banyo yapılmaması önerilmektedir. Seanslara gelirken vücudu saran, dar pantolonlardan sakınmak gereklidir. Seans öncesi aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar kesilmelidir. Morarmaya zemin hazırlar. 2 seanstan sonra olumlu etkiler görülmeye başlar. Tedavi sonrası 1 beden azalması her zaman görülür, diyet ve egzersiz programını iyi yapan vakalarımızda bu azalma 1,5-2 bedene kadar çıkar. Lipoliz yağ hücrelerinden yağlı hücrede hasar oluşturmadan uzaklaştırır. Bu cildinizin tekrar doğal görünümüne neden olur. Eğer tekrar kilo alırsanız, yağ tedavi edilen yerlere tekrar yerleşir. Fakat bu yerleşme kişinin metabolizmasına bağlı olarak hemen olmaz. Hatta tedavi edilen yerlerden olmaz. Karboksiterapi ile birlikte olan uygulamalarda etki olma şansı daha fazladır. Egzersiz ve diyet başarı oranını artırır.