Epilasyon, son  teknoloji kullanılarak, minimum sürede minimum ağrı ve minimum yan etkisiyle istenmeyen tüylerden güvenilir ve etkin bir şekilde kurtulma yöntemidir.

Kullanılan  ışın birbirine paralel giden tek renk ve tek dalga boyunda, gözle görülmeyen ışık demetidir. Etkili olmasının ana prensibi, seçici olmasıdır ve sadece kıl folekülünü tahrip etmesidir. Dalga boyu ve atış genişliği ayarlanmış olan ışın, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur.

Entegre soğuk hava ile acısız ve ağrısız epilasyon imkanı sağlar. Diğer metodlardan ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir. FDA, 1997 yılında epilasyon tedavisinin güvenir  bir yöntem olduğunu onayladı.

YAZIN EPİLASYON YAPILIR MI ?

‘Özellikle epilasyon yapılan bölgemizin veya yüzümüzün güneş görmemesi gerektiğinden sonbahar ve kış aylarında lazer epilasyon yapılmalıdır.’

2014 yılına kadar doğruydu ancak gelişen teknolojiler ve  epilasyon cihazları sayesinde artık yaz aylarında da  epilasyon yaptırmak mümkündür.

     EPİLASYONUN FAYDALARI NELERDİR

  • Pürüzsüz ,ipeksi ve yumuşak bir cilde sahip olursunuz
  • Epilasyon yaptıran kişilerin çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlanıyor.  
  • Epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatça uygulanır.
  • Diğer epilasyon türlerine (AĞDA,İP,CIMBIZ) göre işlem oldukça kısa sürer ve epilasyondan sonra hastalara herhangi bir kısıtlama yapılmaz 
  • Az ağrılı yapılan bir yöntem ve lazer epilasyon uygulanan kişilerin çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar. 
  • Bacak ve sırt gibi vücudunuzun geniş alanlarında uygulama olanağı sağlıyor. 
  • Tekrar çıkma olsa bile oluşacak tüyler açık renkli ve zayıf olur. 
  • Hızlı uygulanan bir yöntem; ortalama 1 saatte (kişiden kişiye değişebilir) vücudunuzdaki bütün tüyler temizlenebilir.
  • Kanserojen olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmaz.
  • Ayrıca batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemi.

              EPİLASYON İŞLEMi KAÇ SEANSTA BİTER?

Tedavi edilecek alanın genişliğine göre seans süreleri değişebilir.Bu yöntemle istenilen sonuca ulaşmak, tekrarlanan seanslarla mümkündür. Tedavi süresinin uzunluğu uygulanan bölge, hastanın yaşı, cilt rengi, hormonal durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.

Ortamala bir kişinin En Az 8 ila 10 seans girmesi gerekir.

Kişilerin hormanal dengeleri, tedavi seyri açısından önemli bir faktördür. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde vücut yeni kıl kökleri üretebileceği için, bu tedaviden fayda görmeleri  diğer kişilere göre fazla seans sayısı gerektirebilir.

Bu nedenle epilasyona başlamadan önce hormonal denge sağlanmalı, daha sonra epilasyona geçilmelidir. Zira epilasyonla varolan kıl kökleri tahrip edilebilir. Yeni kıl köklerinin oluşmasının önüne geçilemez.

Tedaviden faydalanmada yaş önemli bir faktördür. Vücudun kıl kökü yaklaşık 17 yaşında son bulduğundan dolayı, bu yaştan sonra tedaviye başlanmalıdır.

Leave a Comment