İpek Kirpik

İpek Kirpik Nedir? Nasıl Yapılır?

“İpek kirpik nedir?” sorusuna verebileceğimiz en kısa cevap şöyle: Kirpiklerin çok daha yoğun ve uzun görünmesini sağlayan bir uygulama. Peki ipek kirpik nasıl yapılır? İpek kirpiğin zararları nelerdir ve alternatifi var mıdır? Bu soruların tamamını bu yazımızda yanıtlıyoruz!

Son yıllarda iyice popülerleşen, kirpiklerin çok daha gür, yoğun ve uzun görünmelerini sağlayan ve maskara uygulama adımını ortadan kaldıran ipek kirpik uygulaması, birçok kişi tarafından denendi. Maskaraya oranla çok daha uzun süre etkili olan ipek kirpik uygulaması büyük bir rahatlık gibi görünse de bazı açılardan da zor olabiliyor. Şimdi gel birlikte “İpek kirpik nasıl takılır?”, “İpek kirpik zararları nelerdir?” gibi soruları yanıtlayalım!

İpek kirpik nedir?

İpek kirpik uygulaması, aslında kirpiklere yapılan kalıcı bir takma kirpik uygulaması olarak düşünülebilir. Saf ipek malzemeden üretilen yapay kirpikler, tek tek kirpik çizgisine, ipek kirpik yapıştırıcısı ile yapıştırılıyor ve bu sayede kirpikler çok daha yoğun ve uzun bir hale geliyor.

İpek kirpik nasıl takılır?

İpek kirpik nasıl takılır? Sorusu belki de bu konuda en sık sorulan sorulardan biri. İpek kirpikler, gerçek kirpiklerin arasına tek tek, özel ipek kirpik yapıştırıcısı ile yapıştırılıyor. Bu uygulama ne kadar sürer diye sorarsan, istenilen yoğunluğa göre süre değişebiliyor. Bu özel yapıştırıcı 2-3 aya kadar kirpiklerin kalıcı olmasını sağlıyor. Kısacası ipek kirpik uygulaması yaptırdığında, bakımını iyi yaptırdığında 3 aya kadar maskaranla vedalaşmalısın.

İpek kirpiğin zararları ve dezavantajları

İpek kirpik uygulaması ile çok daha yoğun ve uzun görünen kirpiklere sahip olmak ve 2-3 aya kadar maskara sürmeye ihtiyaç duymamak her ne kadar cazip gelse de, ipek kirpiğin de zararları ve dezavantajları var.

İpek kirpiğin zararı dendiğinde akla ilk gelen, kirpik dibine uygulanan yapıştırıcının verebileceği zarar sonrası gerçek kirpiklerin de dökülmesi ve cılızlaşması. Yani en baştaki seyrek kirpiklerinden daha da cılızlaşmış bir görünümle karşılaşma ihtimalin yüksek. Bununla beraber, ipek kirpiklerin 2 ayda bir yenilenme zamanına kadar aralardan tek tek dökülmesi sonucunda orantısız bir kirpik görünümüyle de baş başa kalabilirsin.

Her ne kadar maskaraya ihtiyaç duymayacağını düşünsen de zaman zaman maskara sürmek isteyebilirsin. Bu durumda ipek kirpiklerin varken maskara sürmemen gerekiyor. Ayrıca yoğun göz makyajlarından ve sonrasında temizleme gerektirecek herhangi bir uygulamadan kaçınmalısın. Gözlerini ovuşturmamak, düzgün görünmeleri için sık sık taramak, yüzünü yıkarken bile dikkatli olmak zorunda kalacaksın. Tüm bu dikkate ve özene değeceğini düşünüyorsan, ipek kirpik yaptırmalı ama yaptırmadan önce de ipek kirpiğin tüm zararlarını ve zorluklarını da iki kere düşünmelisin.

İpek kirpik uygulamasına bir alternatif var mı?

Eğer ipek kirpik uygulamasını yaptırmak için bir türlü cesaretini toplayamıyor, ipek kirpiğin zararları ve bahsettiğimiz dezavantajları gözünü korkutuyorsa, çözümü ipek kirpik etkisi veren maskaralarda bulabilirsin. Belki de ipek kirpiğin verdiği doğallıktan uzak, abartılı görünüm bile seni caydırıyor olabilir. O yüzden sana şimdi önereceğimiz kirpikleri kaldıran, uzatan ve hacim veren maskara önerimizle, ipek kirpik yaptırmaktan vazgeçebilirsin.

NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara Maskara

NYX Professional Makeup’ın kirpik liftingi ve ipek kirpik etkili On The Rise Liftscara Maskara’sı son zamanlarda deneyip en memnun kaldığımız maskaralardan. Zaten bu maskarayı deneyen 100 kadından 95’i de anında hacim etkisi gördüğünü söylemiş, daha ne olsun!

On The Rise maskaranın silikon fırçası, en kısa kirpikleri bile kökten kavrayarak kaldırıyor, her bir kirpiğe ayrı ayrı hacim veriyor, ayırıyor ve uzatıyor. Bu sayede de kirpiklere çok doğal ipek kirpik etkisi veriyor. Islak olmayan formülü ile topaklanmadan kat kat uygulanabildiği için, istediğin etkiyi alana kadar kullanabilirsin. Etkisi de gün boyu kalıcı, dökülmüyor, bulaşmıyor ve akmıyor. Kısacası ipek kirpiğe oranla çok daha zahmetsiz bir çözüm arıyorsan, NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara Maskara’yı bir an önce denemelisin.

Lancome Monsieur Big Maskara

Kirpiklere 12 katı kadar hacim veren ve takma kirpik etkisi yaratan bir maskaraya ne dersin? Biz asla “Hayır” diyemeyiz! Lancome’un Monsieur Big maskarası, kirpiklere hacim verme konusunda en iyi maskaralardan biri.

Özel fırça formu ve formülü sayesinde kirpiklere bu kadar yoğun bir hacim verirken, kirpikleri yapıştırmıyor, topaklanmıyor, tek tek ayırarak kıvırıyor. Bahse gireriz ki kirpiklerini hiç bu kadar büyük görmedin.

L’Oréal Paris Lash Architect 4D Maskara

İpek kirpik yaptırmak yerine, 4 boyutlu takma kirpik etkisini sadece bir maskara ile elde edebilirsin. Peki bu hangi maskara? dediğini duyar gibiyiz: L’Oréal Paris Lash Architect 4D maskara! Bu maskaranın formülündeki transparan esnek lifler, kirpiklerin çok daha uzun, hacimli, siyah ve kıvrık görünmelerini sağlıyor. Üstelik Lash Architect 4D maskaranın ince taraklı kıl fırçası, kirpikleri kıvırma ve uzatma konusunda çok başarılı.

YSL Beauty Mascara Volume Effet Faux Cils Maskara

İpek kirpik etkisine sahip bir diğer maskara önerimiz ise YSL Beauty’nin Mascara Volume Effet Faux Cils maskarası. Daha yoğun, uzun ve belirgin bir görünüm elde etmek ve takma kirpik etkisi almak istiyorsan, bu maskara tam sana göre.

Bu maskaranın en iyi tarafı, kirpiklerin daha hacimli ve uzun görünmesini sağlarken aynı zamanda da kirpik bakımı yapan formülü ile kirpiklerin güçlenmesini sağlıyor.